Есеп

«Приозерск қаласының № 2 орта мектебі» КММ әскери-патриоттық тәрбие туралы

2018-2019 оқу жылының бірінші жартысында.

мұғалімі-ұйымдастырушысы М.М. Медешев.

Жастарды әскери-патриоттық тәрбиелеу - бұл азаматтың және Қазақстан Республикасының патриот жастарының дамуындағы маңызды байланыс. Қазақ білім беру жүйесінде оған жетекші рөл тағайындалды. Осыған байланысты мектептегі әскери-патриоттық тәрбие әкімшіліктің тұрақты бақылауында.

2018-2019 оқу жылында Дала орта мектебінде әскери-патриоттық тәрбие беру бойынша - окушылар жоғары патриоттық сезімін, Отанына адалдық сезімін, азаматтық борышын орындауға дайындықты және Отанымыздың мүдделерін қорғауға арналған конституциялық міндеттерді қалыптастыруды жалғастыру;

- әскери-қолданбалы спортқа деген қызығушылықты дамыту, төзімділікті, күш-қуатты, жылдамдығын, Отан қорғаушылардың ептілігін арттыру;

- Қорғаныс істері департаментімен бірлесіп жас жігіттерді әскери мектептерге тарту бойынша кәсіптік бағдар жұмыстарын жүргізу;

- әскери-патриоттық және әскери-спорттық іс-шараларды жүйелі түрде өткізу;

- мектептегі әскери-еңбек даңқын, әскери-спорт алаңын қайта құру;лесі мақсаттар мен міндеттер қойылды

Оқу жылының басында мектеп директоры  взводтарды құру және командирлерді тағайындау туралы бұйрықтарды, сондай-ақ АӘД үшін әдістемелік комиссия құруды және АӘД ұйымдастырушысына мүлікті сақтауға жауапкершілікті тағайындауды тапсырды.

АӘД оқытушысы жеке жұмыс жоспарын, АӘД үшін әдістемелік комиссияның жұмыс жоспарын, АӘДбөлімдерін өткізу күнтізбелік жоспарларын, күнтізбелік жоспарларды, әскери-патриоттық тәрбие бойынша мектеп жұмыс жоспарын, әскери-патриоттық шеңбердің жұмыс жоспарын әзірледі. Барлық жоспарлар, оның ішінде әрбір сабақ жоспары мектеп директорымен бекітіледі.

2018-2019 оқу жылында алғашқы әскери дайындық сабақтарында 31 студент тартылды.

АӘД-дегі сабақтар Медеуев Мухан Сәбитұлы, әскери атағы – капитан

Оқу жылының басында взвод пайда болды, командирлер тағайындалды.

Бірінші жартыжылдықтың бірінші жартысында мұғалім-ұйымдастырушы Н.В.Медешев М.С. құрастырылған жылдық жоспарға сәйкес әскери патриоттық шаралар өткізілді.

Алдыңғы оқу жылында «Сағадат» әскери-патриоттық клубы 60601 әскери бөлімі негізінде 15 адам құрылды. Клубпен 60601 әскери бөлімінің тәрбие жұмысы жөніндегі командирінің орынбасары болғанымен көп жұмыс жасалды. Шілдеде клуб әскери-өнеркәсіп кешенінің мәжілісіне өтті және жеке ұпайға екі жүлде алды және республиканың 32 командасы арасында 6-шы орынды иеленді.

Кейінірек сол балалардан біз әскери-патриоттық әндер республикалық байқауына аттандық.

24 қазан күні АӘД оқытушысы-ұйымдастырушысы «Менің қаламның тарихы» тақырыбында 9-11 сынып оқушыларымен сынып сағатын өткізді. Онда Приозерск қаласының тарихы туралы бүгінгі күнге дейін презентация жасалды. Сондай-ақ қаланың тарихи мұражайында оқушылар ғана емес, мектеп мұғалімдері де болды.

Қараша айында 10-11 сынып оқушылары мен қыздары  мектебінің конкурсына қатысты. Олимпиада екі кезеңнен тұрды: теориялық (тестілеу) және практикалық (стандарттарды жеткізу). Қамту 31 адам болды.

28 қарашада 11 «А» сынып оқушыларына «Ұлы Отан соғысының батырлары мен марапаттары» дәрісі-презентациясы ұсынылды.

Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні қарсаңында, 10-14 желтоқсан күндері 1-11 сыныптардағы СӨЖ мұғалім-ұйымдастырушымен бірге «Тәуелсіз Қазақстан» тақырыбында сабақ өткізілді. 14 желтоқсанда республиканың Тәуелсіздік күніне арналған мектеп оқушыларының мектеп желісі өтті.

Биыл мектепте әскери және еңбек даңқы ашылады.

Шарбек Ілияс, Кеңес Нұржігіт, Қайратов Мирас сияқты әскери училищелерде оқыған мектеп пен бітірушілерді ұмытпаңыз. Балалар мектепте үгіт-насихаттап, бұрынғы мұғалімдеріне үлкен алғыс алды.

Мектепте АӘД үшін материалдық база әлсіз. АӘД-ның екі тілдегі бөлімдерінде қажетті плакаттармен безендірілген жаттығу залы бар, тапсырыс беріп, қаруды сақтауға арналған бөлме салу үшін баға берді. Бұрғылау алаңы бар. Үшін Мектептегі атыс қаруын зерттеуде Калашников шабуылының үш мылтығы, үш винтовка, Макаров пневматикалық тапаншасы, оқу үшін, плакаттар жиынтығы бар.

Оқу үдерісін жетілдіру және ТжКБ үшін оқу-материалдық базаны жетілдіру үшін кедергілерді қалпына келтіру және әскери лагерь құру қажет.

Жасөспірімдерді әскери-патриоттық тәрбиелеу бойынша мектептің ұйымдастыру жұмысы 2018-2019 оқу жылының екінші жартысында жоспарға сәйкес жалғасатын болады.

Республикалық әскери-патриоттық әндер байқауының қатысушылары

Участники ВПК клуба «Сагадат»:

Кенжебаева Арина занявшая первое место по разборке и сборке АК.

Выпускники школы поступившие в военные школы:

Шарбек Ильяс военная школа «Жас Улан» и Совет Нуржигит военная школа «Арлан».

Кайратов Мирас. Щучинская школа сержантов.

Участники школьной линейки посвященной дню Независимости РК.